Papier, karton, tektura – jak można je kreatywnie wykorzystać?

Zabawki i meble z tektury
Dbanie o środowisko to nie tylko trend, ale także misja, którą z chęcią wspieramy. Dzięki drobnym sprawom, związanym z życiem codziennym, możemy małym kosztem i niewielkim wysiłkiem zmienić świat na lepsze.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Papier jest tworzywem lekkim, łatwym w przetwarzaniu i stosunkowo szybko się rozkłada, dzięki czemu jest bardzo przyjazny dla środowiska. Można go użyć nie tylko do stworzenia materiałów reklamowych, ale również do wytworzenia produktów dla dzieci, a nawet kartonowych zabawek. Postaramy się dziś przybliżyć Wam nieco tę ideę i podsunąć kilka inspirujących pomysłów.

Papierowe meble dziecięce

Skoro można tworzyć meble z drewnianych palet, to czemu nie wykorzystać do tego celu papieru? Tekturowe i kartonowe przedmioty są lekkie, a zarazem wytrzymałe – niektóre tekturowe konstrukcje są w stanie wytrzymać obciążenie nawet do 180 kilogramów. Do tego są łatwe do złożenia – nie trzeba nic skręcać ani kleić, nie będziesz też szukać śrubek czy denerwować się, że kołki nie pasują, bo zwyczajnie ich nie ma. Dzięki prostej konstrukcji, w razie potrzeby, można szybko je rozłożyć i schować. Są wygodne i funkcjonalne. 

Jakie zatem produkty dla dzieci można zrobić z tektury. Z całą pewnością te, które mogą posłużyć do bawienia się, ale nie tylko! Kartonowa kuchenka będzie idealna podczas odgrywania roli kucharza, toaletka pozwoli dziecku na prowadzenie domowego salonu piękności, a stragan zrobi z Twojej pociechy sprzedawcę na medal. Poza przedmiotami do zabawy, z papieru można wykonać także w pełni funkcjonalne rzeczy, takie jak tekturowy przewijak lub łóżko. Aby spersonalizować meble, wystarczy dodać do nich ciekawe okleiny lub pomalować je razem z dzieckiem na szalone kolory, pasujące do równie zwariowanych pomysłów oraz figli.

Kartonowe zabawki

Meble mogą służyć do zabawy, ale dedykowanymi do tego przedmiotami są po prostu zabawki. Je również można wykonać z papieru, a opcji jest całe mnóstwo! 

  • Domek z kartonu może przybrać wiele form, na przykład wyglądać jak chatka z piernika, być ogromną wieżą zamkową lub małym domkiem dla lalek. Na dodatek to dla Ciebie świetna okazja, aby spędzić z dzieckiem beztroskie chwile na wspólnym kolorowaniu ścian i detali.
  • Kolejną opcją są składane, kartonowe pojazdy w rozmiarze dopasowanym do wzrostu użytkownika lub w postaci miniaturowego modelu. Możesz sprawić dziecku bezpieczny, ale stylowy samochód wyścigowy, auto w starym stylu, a nawet Batmobil. Do gry w astronautów świetnie sprawdzi się kartonowa rakieta kosmiczna, natomiast traktor będzie świetnym dodatkiem do zabawy w rolnika.
  • Jeśli chcesz, aby dziecko uczyło się poprzez zabawę, możesz znaleźć Wam wspólne hobby i zaopatrzyć się w kartonowe makiety. Taka rozrywka to zajęcie na wiele godzin, które rozwinie kreatywność i wyobraźnię przestrzenną Twojej pociechy. Do makiety możesz dodać papierowe zwierzęta lub postacie, aby była bardziej szczegółowa. Możecie zostawić ją w oryginalnym kolorze lub pomalować wedle uznania.
  • Dobrym pomysłem jest także kompletowanie całych zestawów dedykowanych konkretnej zabawie. Kartonowy smok w połączeniu z niegroźnym, ale efektownym mieczem, tarczą, hełmem, a nawet całym zamkiem to świetna podstawa do wspaniałej gry w rycerzy.

Ekologia wcale nie musi być nudna i trudna, a papier można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Jeśli chcesz zrealizować któryś z projektów albo masz własny pomysł na ekologiczny przedmiot z kartonu, w Green Press z chęcią Ci doradzimy i spróbujemy znaleźć sposób na realizację projektu w naszej drukarni.

Zobacz więcej:

Złocenia – sposób na dodanie wydrukom klasy i szlachetności

Złoto, blask i połysk nieodzownie kojarzą się elegancją i luksusem, a także wysokim prestiżem. Nic więc dziwnego, że tego typu zdobienia bardzo często pojawiają się na zaproszeniach, dyplomach, certyfikatach czy opakowaniach ekskluzywnych produktów. W jaki sposób powstają złocenia na materiałach drukowanych i jak najlepiej wykorzystać ich wizerunkowy potencjał? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Materiały drukowane dla restauracji – co warto zamówić?

Spójna identyfikacja wizualna i utrzymane w jednym duchu materiały reklamowe to absolutna podstawa w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku restauracji i ogólnie pojętego sektora gastronomicznego. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się materiałom drukowanym właśnie dla tej branży i przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, w jakie materiały powinni zainwestować restauratorzy i na jakie elementy należy zwrócić uwagę, projektując druki dla swojego lokalu.