Złocenia – sposób na dodanie wydrukom klasy i szlachetności

Złoto, blask i połysk nieodzownie kojarzą się elegancją i luksusem, a także wysokim prestiżem. Nic więc dziwnego, że tego typu zdobienia bardzo często pojawiają się na zaproszeniach, dyplomach, certyfikatach czy opakowaniach ekskluzywnych produktów. W jaki sposób powstają złocenia na materiałach drukowanych i jak najlepiej wykorzystać ich wizerunkowy potencjał? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Złocenia na papierze – jak powstają?

Złocenia to bardzo popularna metoda uszlachetniania materiałów drukowanych, polegająca na nałożeniu na papier specjalnej, połyskującej folii. Zrobić to można na dwa różne sposoby – stosując technikę hot-stampingu lub cold-stampingu. Hot-stamping, zwany inaczej termodrukiem, to wytłaczanie na gorąco, czyli „wtapianie” błyszczącej folii w wyznaczone miejsce pod wpływem wysokiej temperatury. Cold-stamping polega natomiast na przenoszeniu warstwy dekoracyjnej folii na materiał przy użyciu specjalnego kleju, a następnie utwardzenie całości przy pomocy lamp UV. Która metoda jest lepsza? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ale z naszych doświadczeń wynika, że tłoczenie na gorąco ma szersze spektrum zastosowań. Termodruk można wykorzystać zarówno na gładkich, jak i fakturowanych powierzchniach. Lepiej sobie też radzi w przypadku większych projektów, na przykład opakowań na produkty, gdzie zdobienie pojawia się na całym pudełku, a nie tylko na małych detalach. Nie sposób też pominąć faktu, że folie do hot-stampingu występują w bogatszej gamie kolorystycznej, zatem nie trzeba ograniczać się do złota czy srebra, ale można postawić na szlachetnie połyskując czerwień, błękit, zieleń czy róż.

Złocenia – gdzie warto je zastosować?

Efektownie połyskujące złocenia to prosty i sprawdzony sposób na dodanie materiałom drukowanym klasy i elegancji. W zależności od potrzeb może ona pojawić się tylko jako minimalny akcent (ramka, kropki, inicjały), na najważniejszych i najbardziej wyeksponowanych elementach projektu (krótkie napisy, logo, drobne grafiki) lub na całej powierzchni papieru.

Metaliczna folia najlepiej sprawdza się:

  • na zaproszeniach na śluby, bankiety, gale wręczenia nagród, uroczyste prezentacje nowych produktów
  • na dyplomach, certyfikatach, podziękowaniach i gratulacjach
  • w katalogach, promujących ekskluzywne, prestiżowe lub limitowane produkty: kosmetyki, biżuterię, meble itd.
  • na opakowaniach produktów klasy premium
  • na ulotkach renomowanych restauracji, ekskluzywnych hoteli, renomowanych butików, salonów SPA

Złocenia często pojawiają się też na plakatach, okładkach książek, personalizowanych notesach i autorskich kalendarzach. Świetnie pasują również do wszystkich projektów o stylistyce glamour oraz nawiązujące do barokowego czy rokokowego przepychu.

Kiedy mniej znaczy więcej…

Złocenia od kilku lat cieszą się mianem poligraficznego hitu i coraz częściej goszczą na różnego rodzaju materiałach drukowanych. Nic w tym dziwnego, bo pełne blasku elementy fantastycznie wyglądają i nadają papierowi niezwykłej elegancji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tak wyrazistych uszlachetnień łatwo popaść w przesadę i zamiast podkreślić ekskluzywny czy prestiżowy charakter katalogu, zaproszenia czy opakowania, można otrzeć się o kicz. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego typu zdobień warto zadać sobie pytanie, czy koniecznie trzeba iść na całość czy lepiej postawić na pojedyncze, połyskujące akcenty i połączyć je z innymi, równie szlachetnymi detalami. Dobrym pomysłem jest na przykład wybór kredowego papieru w eleganckiej, ciemnej barwie i dodać tylko kilka złoconych elementów, jak litery, logo czy okalająca całość ramka. Takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę między innymi w przypadku zaproszeń na prestiżowe wydarzenia (gale, bankiety, premiery), katalogów z ekskluzywnymi produktami (samochody, meble, luksusowe kosmetyki, szlachetna biżuteria), a nawet teczek ofertowych i wizytówek. Minimalizm zawsze jest w modzie i w materiałów drukowanych klasy premium hasło „mniej znaczy więcej”, sprawdza się w 100%.

Jeśli szukasz drukarni, w której wykonasz dowolny projekt z efektownym złoceniem (w dowolnym kolorze) to koniecznie skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci stworzyć idealne pudełko na produkty lub inne materiały reklamowe.

Zobacz więcej:

Drukarnia dla branży kosmetycznej – co warto zamówić?

Branża kosmetyczna rozwija się w niesamowitym tempie, a ilość dostępnych na rynku produktów może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli więc jesteś producentem artykułów z kategorii “Beauty” to z pewnością wiesz, że wyróżnienie się na tle konkurencji jest kwestią kluczową. Najlepszym sposobem walki o Klienta jest oferowanie produktów o doskonałym składzie i rozwiązujących realne problemy urodowe ale czasem nawet to nie wystarczy, by osiągnąć sukces. Wtedy z pomocą przychodzi dział marketingu i sprzedaży, a także… drukarnia. Co zatem można i warto zamówić w drukarni dla produktów z branży kosmetycznej?

Przygotowanie pliku do druku – o czym trzeba pamiętać?

Otrzymanie swojego projektu w wersji papierowej, prosto z maszyny drukarskiej i jeszcze pachnącego tuszem, to uczucie, którego nie da się porównać z żadnym innym. Niestety czasem zdarza się tak, że ulotka, katalog, notes czy plakat zamiast dawać efekt WOW – rozczarowują. Dlaczego? W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest niewłaściwe przygotowanie pliku do druku. Postanowiliśmy więc ułatwić Wam zadanie i opracowaliśmy krótką ściągę z najważniejszymi zasadami tworzenia plików dla drukarni.