Magia pudełek na kosmetyki. Dlaczego warto zadbać o ich design?

Masz pięć sekund, aby przyciągnąć uwagę konsumentów, zdobyć zainteresowanie i… sprzedać swój produkt. Pomoże Ci w tym dobrze zaprojektowane, przykuwające wzrok opakowanie. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę w przypadku pudełek na kosmetyki?

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Według badań zmysł wzroku odpowiada za około 80% naszych emocji. Taki sam procent z nas kupuje produkty tylko na podstawie wyglądu opakowania. A Philip Kotler, uznawany za twórcę marketingu amerykański ekonomista, powiedział kiedyś: “opakowanie jest pięciosekundową reklamą produktu”.

Kupujemy oczami

Przytoczone wyżej dane i słowa nie kłamią. Kupujemy oczami. Dlatego lwia część budowania strategii brandingowej produktu kosmetycznego powinna zostać przeznaczona na  zaprojektowanie oryginalnego opakowania, które nie tylko będzie się kojarzyć z daną marką, ale i wyróżniać na drogeryjnej półce z kosmetykami. Twoi potencjalni Klienci, tylko na podstawie doznań wzrokowych są w stanie podjąć decyzję o wzięciu kosmetyku do ręki, a następnie o dodaniu go do swojego koszyka z zakupami. Widząc opakowanie, Klienci budują w swojej głowie opinię nie tylko o danym produkcie, ale i całej marce. Jeżeli będziesz pamiętać o tej zasadzie marketingu sensorycznego to zawsze będziesz o krok przed swoją konkurencją.

Skład vs. opakowanie

Oczywiście, ogromna część konsumentów, zwłaszcza tych bardzo świadomych, przy zakupie w pierwszej kolejności będzie kierować się składem kosmetyków czy poleceniami zaufanych ekspertów. Jednak Ty walczysz o uwagę tych osób, które wybierając nowe produkty kosmetyczne, kierują się swoją intuicją i tym “czymś”, co ich zainteresuje. Należy także pamiętać, że dobrze zbudowany design opakowania i jego kolorystyka, będą się także wyróżniać nie tylko na sklepowych półkach, ale i w reklamach, zarówno internetowych i outdoorowych.

O czym warto pamiętać, projektując pudełka na kosmetyki?

  • Kolorystyka ma znaczenie

Kolorystyka powinna kojarzyć się z Twoją marką, jej historią, ideą, jaka za nią stoi i trafiać do grupy docelowej. Jeśli Twoje kosmetyki są naturalne, wegańskie i mocno stawiasz na ekologię, weź pod uwagę delikatne, zielone kolory lub barwy ziemi. Warto skorzystać też z matowego kartonu ekologicznego. Z kolei marki luksusowe mogą pójść w kierunku czerni i bieli, design uzupełniając złotymi lub srebrnymi elementami. Marki kosmetyczne, kierujące swoją ofertę do mam małych dzieci wzbudzą z kolei zaufanie pastelami. Baby blue, delikatny róż czy rozbielony żółty w takim przypadku zawsze są w cenie.

  • Diabeł tkwi w szczegółach

To te szczegóły sprawiają, że Twoja marka i Twoje produkty dadzą się zapamiętać. Dlatego projektując pudełka na kosmetyki, weź pod uwagę zdobienia wykonane metodą hot stampingu, efektowne tłoczenia czy ciekawą fakturę papieru, która wpłynie także na zmysł dotyku. Jeśli zależy Ci na tym, żeby produkt w opakowaniu także był widoczny, zastosuj transparentne okienka.

  • Bezwzględny zakaz kopiowania

Kopiowanie lub bardzo wyraźna “inspiracja” to jeden z największych grzechów głównych marek kosmetycznych. Chcąc wywołać skojarzenia z produktami być może popularniejszej konkurencji, marki często upodabniają do nich swoje opakowania. Takie działania są nie tylko prawnie nie dozwolone i budzą sprzeciw moralny, ale także są mylące dla konsumentów i mogą sprawić, że stracą oni zaufanie do Twoich produktów.

Jeśli nie masz pomysłu na design swoich pudełek lub masz wątpliwości, jakie rozwiązania sprawdzą się u Ciebie, chętnie Ci pomożemy. Zajrzyj do zakładki “kontakt” na naszej stronie i napisz lub zadzwoń do nas.

Zobacz więcej:

Drukarnia dla branży kosmetycznej – co warto zamówić?

Branża kosmetyczna rozwija się w niesamowitym tempie, a ilość dostępnych na rynku produktów może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli więc jesteś producentem artykułów z kategorii “Beauty” to z pewnością wiesz, że wyróżnienie się na tle konkurencji jest kwestią kluczową. Najlepszym sposobem walki o Klienta jest oferowanie produktów o doskonałym składzie i rozwiązujących realne problemy urodowe ale czasem nawet to nie wystarczy, by osiągnąć sukces. Wtedy z pomocą przychodzi dział marketingu i sprzedaży, a także… drukarnia. Co zatem można i warto zamówić w drukarni dla produktów z branży kosmetycznej?

Przygotowanie pliku do druku – o czym trzeba pamiętać?

Otrzymanie swojego projektu w wersji papierowej, prosto z maszyny drukarskiej i jeszcze pachnącego tuszem, to uczucie, którego nie da się porównać z żadnym innym. Niestety czasem zdarza się tak, że ulotka, katalog, notes czy plakat zamiast dawać efekt WOW – rozczarowują. Dlaczego? W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest niewłaściwe przygotowanie pliku do druku. Postanowiliśmy więc ułatwić Wam zadanie i opracowaliśmy krótką ściągę z najważniejszymi zasadami tworzenia plików dla drukarni.