Podróż śladami papieru – najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Polsce

produkcja papieru
Papier - wszyscy z niego korzystamy. Używamy papierowych torebek na pieczywo, pakujemy prezenty w pudełka, czytamy książki i robimy notatki w zeszytach. Pomimo jego powszechności nie zastanawiamy się jednak zbyt często, jak i z czego jest wykonywany. Historia druku, jak i samego papieru to długa, ale ciekawa opowieść, którą możecie poznać w przyjemny sposób, poprzez zabawę.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Przygotowaliśmy dla Was listę kilku miejsc wartych odwiedzenia, które uchylą Wam rąbka tajemnicy wytwarzania papieru i historii z tym związanej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum to nie tylko eksponaty i wiedza, to także rozrywka dla każdej grupy wiekowej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach można oglądać na 3 sposoby, obejmujące zwiedzanie trasy historycznej „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z audioprzewodnikiem, samodzielne podziwianie ekspozycji „Sztuka i pieniądze” (uwzględniające, m.in. sprawdzanie zabezpieczeń banknotów) lub całego obiektu.

W Muzeum na zwiedzających czekają grupowe i indywidualne warsztaty czerpania papieru. Podczas ich trwania ma się okazję wykonać własną kartkę z elementami roślinnymi lub makulaturą oraz arkusz w kształcie serca lub głowy misia. 

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Miejsce pełne niespodzianek i wrażeń. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji takich jak: Park Liter, Mini Galeria Sztuki, Galeria na Słupie i w tym momencie również Mobilna Drukarnia, czyli prawdziwa podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności.

Poza tym, w Muzeum odbywają się warsztaty indywidualne oraz dla grup zorganizowanych, będące lekcją nie tylko historii papiernictwa i drukarstwa, ale także nauką pięknej sztuki kaligrafii.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

W tym miejscu dowiesz się przede wszystkim, jak dawniej produkowano papier i całe książki, a jak robi się to dziś.

Jeśli masz ochotę wziąć udział w ciekawych zajęciach grupowych, tu będziesz mieć okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których nie tylko zabawisz się w czerpalnika, ale także drukarza. Ponadto podczas zajęć odbędzie się tłoczenie pamiątek, takich jak zakładki do książek, a Twoja wizyta zostanie uwieczniona wpisem do Księgi Pamiątkowej.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

Muzeum Drukarstwa to jeden z oddziałów Muzeum Warszawy. 

W tym miejscu zwiedzisz ekspozycje czasowe oraz ekspozycję stałą, której sercem jest zabytkowa Oficyna Drukarska. Poznasz różne techniki drukarskie, nawet te, które już od dawna nie są stosowane, zapoznasz się też z niuansami artystycznych technik graficznych i własnoręcznie wytoczysz druk. 

Zajęcia edukacyjne, odbywające się w Muzeum, dotyczą historii drukarstwa, tworzenia książki oraz grafiki. W czasie ich trwania, uczestnicy uczą się kaligrafii, projektują własne plakaty czy ulotki, a w końcu tłoczą druk na zabytkowych prasach.

Mamy nadzieję, że nasza lista najciekawszych miejsc dotyczących papiernictwa i druku stanie się dla Was inspiracją i zachęci Was do dalszego zgłębiania tematu.

Zobacz więcej:

Po czym poznać dobrą drukarnię?

Wydawać się może, że w dobie internetu i powszechnej cyfryzacji, papierowe ulotki, katalogi czy wizytówki odchodzą do lamusa. Tymczasem właśnie dzisiaj mają one zdecydowanie większą moc i wartość, bo choć spotyka się je rzadziej to są dużo bardziej przemyślane niż jeszcze kilka lat temu. Aby jednak realna forma pudełka, ulotki, katalogu czy plakatu dorównywała projektowi graficznemu, musi być wykonana przez dobrą drukarnię. Po czym poznać, że taka właśnie ona jest?

Od czego zależy wycena w drukarni?

Zapytania ofertowe do każdej drukarni spływają zwykle w ilościach hurtowych. Kiedy jednak potencjalny klient otrzymuje kosztorys prac to często jest zaskoczony podaną kwotą. Tymczasem wycena w drukarni zależy od bardzo wielu elementów, o których w dużej mierze decyduje właśnie zamawiający. O jakich czynnikach mowa?