Podróż śladami papieru – najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Polsce

produkcja papieru
Papier - wszyscy z niego korzystamy. Używamy papierowych torebek na pieczywo, pakujemy prezenty w pudełka, czytamy książki i robimy notatki w zeszytach. Pomimo jego powszechności nie zastanawiamy się jednak zbyt często, jak i z czego jest wykonywany. Historia druku, jak i samego papieru to długa, ale ciekawa opowieść, którą możecie poznać w przyjemny sposób, poprzez zabawę.

Podziel się:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Przygotowaliśmy dla Was listę kilku miejsc wartych odwiedzenia, które uchylą Wam rąbka tajemnicy wytwarzania papieru i historii z tym związanej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum to nie tylko eksponaty i wiedza, to także rozrywka dla każdej grupy wiekowej.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach można oglądać na 3 sposoby, obejmujące zwiedzanie trasy historycznej „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z audioprzewodnikiem, samodzielne podziwianie ekspozycji „Sztuka i pieniądze” (uwzględniające, m.in. sprawdzanie zabezpieczeń banknotów) lub całego obiektu.

W Muzeum na zwiedzających czekają grupowe i indywidualne warsztaty czerpania papieru. Podczas ich trwania ma się okazję wykonać własną kartkę z elementami roślinnymi lub makulaturą oraz arkusz w kształcie serca lub głowy misia. 

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

Miejsce pełne niespodzianek i wrażeń. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji takich jak: Park Liter, Mini Galeria Sztuki, Galeria na Słupie i w tym momencie również Mobilna Drukarnia, czyli prawdziwa podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności.

Poza tym, w Muzeum odbywają się warsztaty indywidualne oraz dla grup zorganizowanych, będące lekcją nie tylko historii papiernictwa i drukarstwa, ale także nauką pięknej sztuki kaligrafii.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

W tym miejscu dowiesz się przede wszystkim, jak dawniej produkowano papier i całe książki, a jak robi się to dziś.

Jeśli masz ochotę wziąć udział w ciekawych zajęciach grupowych, tu będziesz mieć okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których nie tylko zabawisz się w czerpalnika, ale także drukarza. Ponadto podczas zajęć odbędzie się tłoczenie pamiątek, takich jak zakładki do książek, a Twoja wizyta zostanie uwieczniona wpisem do Księgi Pamiątkowej.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

Muzeum Drukarstwa to jeden z oddziałów Muzeum Warszawy. 

W tym miejscu zwiedzisz ekspozycje czasowe oraz ekspozycję stałą, której sercem jest zabytkowa Oficyna Drukarska. Poznasz różne techniki drukarskie, nawet te, które już od dawna nie są stosowane, zapoznasz się też z niuansami artystycznych technik graficznych i własnoręcznie wytoczysz druk. 

Zajęcia edukacyjne, odbywające się w Muzeum, dotyczą historii drukarstwa, tworzenia książki oraz grafiki. W czasie ich trwania, uczestnicy uczą się kaligrafii, projektują własne plakaty czy ulotki, a w końcu tłoczą druk na zabytkowych prasach.

Mamy nadzieję, że nasza lista najciekawszych miejsc dotyczących papiernictwa i druku stanie się dla Was inspiracją i zachęci Was do dalszego zgłębiania tematu.

Zobacz więcej:

Pudełka zbiorcze i ich ukryty potencjał marketingowy

Kiedy prowadzisz firmę produkcyjną lub jesteś dystrybutorem określonych produktów, to zwykle dużą wagę poświęcasz brandingowi. Dopracowane katalogi, starannie zaprojektowane wizytówki, metki i ulotki, a także pudełka to dla Ciebie codzienność. W większości firm jest jednak taki element, który nie zawsze dorównuje jakością i wyglądem reszcie materiałów papierowych. Mowa o opakowaniach zbiorczych na większe partie produktów.

Ekologiczne gadzety z drukarni

Ekologiczne gadżety firmowe – krótki przegląd

Troska o środowisko naturalne i proekologczne nastawienie do pracy to niezwykle istotna część naszej działalności poligraficznej. Z tego też względu niezwykle cieszy nas fakt, że coraz więcej firm z różnych branż podąża w tym samym kierunku i ma na sercu dobro naszej planety. Jednym z przejawów takiego zwrotu jest wybór ekologicznych gadżetów firmowych dla swoich klientów i partnerów. Dziś prezentujemy Wam kilka takich właśnie eko-produktów.