Przygotowaliśmy dla Was listę kilku miejsc wartych odwiedzenia, które uchylą Wam rąbka tajemnicy wytwarzania papieru i historii z tym związanej.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum to nie tylko eksponaty i wiedza, to także rozrywka dla każdej grupy wiekowej.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach można oglądać na 3 sposoby, obejmujące zwiedzanie trasy historycznej „Z papierem przez dwa tysiąclecia” z audioprzewodnikiem, samodzielne podziwianie ekspozycji „Sztuka i pieniądze” (uwzględniające, m.in. sprawdzanie zabezpieczeń banknotów) lub całego obiektu.
W Muzeum na zwiedzających czekają grupowe i indywidualne warsztaty czerpania papieru. Podczas ich trwania ma się okazję wykonać własną kartkę z elementami roślinnymi lub makulaturą oraz arkusz w kształcie serca lub głowy misia.
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Miejsce pełne niespodzianek i wrażeń. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji takich jak: Park Liter, Mini Galeria Sztuki, Galeria na Słupie i w tym momencie również Mobilna Drukarnia, czyli prawdziwa podziemna drukarnia toruńskiego środowiska Solidarności.
Poza tym, w Muzeum odbywają się warsztaty indywidualne oraz dla grup zorganizowanych, będące lekcją nie tylko historii papiernictwa i drukarstwa, ale także nauką pięknej sztuki kaligrafii.
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu
W tym miejscu dowiesz się przede wszystkim, jak dawniej produkowano papier i całe książki, a jak robi się to dziś.
Jeśli masz ochotę wziąć udział w ciekawych zajęciach grupowych, tu będziesz mieć okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których nie tylko zabawisz się w czerpalnika, ale także drukarza. Ponadto podczas zajęć odbędzie się tłoczenie pamiątek, takich jak zakładki do książek, a Twoja wizyta zostanie uwieczniona wpisem do Księgi Pamiątkowej.
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Muzeum Drukarstwa to jeden z oddziałów Muzeum Warszawy.
W tym miejscu zwiedzisz ekspozycje czasowe oraz ekspozycję stałą, której sercem jest zabytkowa Oficyna Drukarska. Poznasz różne techniki drukarskie, nawet te, które już od dawna nie są stosowane, zapoznasz się też z niuansami artystycznych technik graficznych i własnoręcznie wytoczysz druk.
Zajęcia edukacyjne, odbywające się w Muzeum, dotyczą historii drukarstwa, tworzenia książki oraz grafiki. W czasie ich trwania, uczestnicy uczą się kaligrafii, projektują własne plakaty czy ulotki, a w końcu tłoczą druk na zabytkowych prasach.
Mamy nadzieję, że nasza lista najciekawszych miejsc dotyczących papiernictwa i druku stanie się dla Was inspiracją i zachęci Was do dalszego zgłębiania tematu.